Dzieci

Bajki dla dzieci w formie audiobooka ? czy warto je zakupić?

bajki do słuchania po polsku

Audiobooki stały się ostatnio niezwykle popularnym środkiem konsumowania książek. Dzięki tej metodzie można słuchać książek nawet podczas prowadzenia samochodu, lub w miejscach, gdzie nie dałoby się wyciągnąć fizycznej książki z plecaka, lub torebki. Jednak, czy warto jest zakupywać audiobooki z bajkami dla dzieci, tak by te je słuchały z płyty? Wiele wskazuje na to, że jest to dobry pomysł ? w końcu małe dzieci często nie potrafią jeszcze czytać, a rodzice nie zawsze mają czas by samodzielnie się za to zabrać.

I właśnie wtedy z pomocą przychodzi technologia i audiobooki, które można w łatwy sposób włączyć i za ich pomocą zająć dziecko na dłużej. Jednak przecież to nie jedyny plus zakupu audiobooków! Jest ich znacznie więcej! Na co zatem warto jest zwrócić uwagę, przy kupowaniu płyt ze słuchowiskami i książkami? Co sprawia, że takie przedmioty są bardzo wartościowe i rozwijają dziecko?

Co wyróżnia audiobooki?

bajki do słuchania po polskuPrzede wszystkim audiobooki są czytane przez profesjonalnych aktorów oraz lektorów. To oznacza, że akcent używany na płycie jest poprawny i stymuluje mowę dziecka, które uczy się poprawnej artykulacji. Takie słuchanie książki może także bezpośrednio wpłynąć na przyswajanie nowego słownictwa przez dziecko. Jednak to nie wszystko! Audiobooki dla dzieci są tak skonstruowane, żeby koncentracja była utrzymywana przez jak najdłuższy czas. Słuchanie bajek sprawia, że dziecko z uwagą śledzi, co się dzieje w fabule! To pomaga mu w późniejszym wyciąganiu wniosków czy wyłapywania skojarzeń.

Oprócz tego tak samo, jak tradycyjne książki, tak i audiobooki świetnie wpływają na wyobraźnię dziecka! Dziecko słysząc treść bajki, nadal jest w stanie samodzielnie wyobrazić sobie świat w niej przedstawiony! Dzięki temu kształtowana jest także jego wrażliwość emocjonalna. Bajki w postaci audiobooków często są okraszone piękną muzyką polskich kompozytorów. Dziecko zatem poprzez słuchanie audiobooków jest w stanie odebrać podstawową edukację literacką, jak i muzyczną w sposób łatwy i przyjemny!

Kiedy warto jest sięgnąć po audiobook?

Podczas każdej podróży warto jest włączyć swojemu dziecku bajkę, którą się zainteresuje. Dzięki temu przez jakiś czas zostanie utrzymany spokój, a przedostanie się z miejsca na miejsce stanie się znacznie bardziej przyjemne. Także wieczorem, gdy rodzice często czytają swoim dzieciom książeczki, warto jest włączyć właśnie audiobook z bajką. Właśnie z tego prostego powodu, że jest on czytany przez profesjonalnego aktora bądź lektora, którego artykulacja jest poprawna.

Zresztą, książki na płytach można włączać bez względu na porę dnia ? wcale nie musi być to wieczór, tuż przed snem. Równie dobrze może być to ranek bądź popołudnie ? audiobooki są świetną alternatywą dla książek tradycyjnych oraz dla telewizora. Dziecko wcale nie musi siedzieć przed telewizorem bądź komputerem, by można było czymś faktycznie zająć jego myśli i czymś go zainteresować. Dlatego, jak najbardziej warto jest kupować swoim pociechom bajki na płytach i odtwarzać im zawsze wtedy, gdy tego chcą.

Podsumowanie

Audiobooki to świetne narzędzie, dzięki któremu rodzice mogą zyskać nieco czasu wolnego, a ich pociechy będą mogły zająć się sobą i żywo zainteresować się bajką, która nie tylko je rozbawi, ale także wiele nauczy. Warto zatem sięgać przede wszystkim po pozycje sprawdzone, czyli bajki kultowe znane już od pokoleń.