Biała herbata to jeden z najczystszych i najbardziej cenionych rodzajów tego napoju. Pochodzi z tej samej rodziny co zielona, oolong i czarna. Zwykle produkowana jest w prowincji Fujian w Chinach. Pierwsza wzmianka o tym naparze pojawiła się w ?Traktacie o herbacie? napisanym przez chińskiego cesarza Huizonga, który był koneserem herbaty, a właśnie ta biała była jego ulubioną. To najmniej przetworzony typ suszu, znany zarówno z delikatnego smaku, jak i korzyści zdrowotnych. Co powinieneś o niej wiedzieć?
Z czego robiona jest biała herbata?
Raz w roku, zwykle na wiosnę, zbierane są najmłodsze i najdelikatniejsze liście i pąki herbaty. Następnie są skrupulatnie obskubywane i suszone na słońcu. Tak powstaje susz, który po zaparzeniu tworzy jasny, złoty napój o delikatnym, świeżym smaku. Jest to najmniej przetworzona ze wszystkich rodzajów herbaty.
Jest to chyba najbardziej orzeźwiający z rodzajów tego napoju. Napar może być pity przez cały dzień. Możemy oczekiwać słodkich nut miodowych i lekko rodzinnych smaków. Często kupowane są również mieszanki z innymi ziołami lub owocami, które wzbogacają jej smak.
Czym różni się biała i zielona herbata?
Największą różnicą pomiędzy tymi dwoma typami suszu jest ich przetwarzanie. Zielona herbata jest parzona lub wypalana po zbiorze, aby uniknąć utleniania. Pąki białej są pozostawione do naturalnego wyschnięcia. Ponieważ zazwyczaj są zbierane wcześniej są słodsze i delikatniejsze niż zielone. Oba rodzaje naparów mają wiele wartości odżywczych i zazwyczaj są pijane bez mleka.
Sam susz zawiera najwięcej kofeiny ze wszystkich rodzajów herbaty. Jednak ile znajdzie się jej w naparze zależy od tego jak ją zaparzymy. Im wyższa temperatura i dłuższy czas parzenia tym więcej kofeiny zostanie uwolnione. Zalana chłodną wodą filiżanka białej herbaty parzona przez krótki czas będzie zawierała mniej kofeiny niż szklanka gorącej czarnej.
Jakie są zalety picia białej herbaty?
Podobnie jak zielona, biała herbata prócz wyjątkowego smaku ma też dobroczynne działanie na nasz organizm. Po pierwsze dzięki minimalnej obróbce zawiera najwięcej przeciwutleniaczy. Pomagają one chronić organizm przed wolnymi rodnikami, zwalczają choroby i wspierają nasz system immunologiczny. Uważa się również, że przeciwutleniacze mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka. Biała herbata pomaga odwrócić uszkodzenia skóry spowodowane stresem, złą dietą i słońcem. Uznaje się, że może nawet pomóc skórze zbudować ?odporność na stres?. Może ona wspierać odchudzanie. W tradycyjnej medycynie chińskiej uważano, że biała herbata może zmniejszyć stan zapalny spowodowany reumatoidalnym zapaleniem stawów, wspomaga kontrolowanie wydzielania insuliny, zapobiega suchym oczom i ślepocie w nocy, zmniejsza poziom promieniowania i może naprawić uszkodzone DNA. Na pewno to świetne źródło witaminy A.
Jak ją przechowywać?
Ze względu na to, że susz jest poddawany tylko niewielkiej obróbce liście poddane są naturalnemu rozkładowi enzymatycznemu przez utlenianie, jak każdy inny materiał organiczny. Najlepiej więc ją przechowywać w chłodnym suchym miejscu, w hermetycznym pojemniku, lub nawet w lodówce. Jeżeli zdecydujemy się na trzymanie jej w chłodni, powinna tam przebywać cały czas. Kolejne podgrzewanie i schładzanie spowoduje jej degradację.
Biała herbata znana jest w Chinach od wieków. Ze względu na swój wyjątkowy, delikatny i odświeżający smak była uwielbiana na cesarskim dworze. Dziś każdy z nas może cieszyć się jej pysznym smakiem i dobroczynnym działaniem na nasz organizm.
Poszukujesz białej herbaty? Zajrzyj na stronę internetową sklepu Herbata z Cejlonu! Znajdziesz tam białą herbatę pochodzącą prosto z Azji!