Dom

Czy można zmusić sąsiada o posprzątania balkonu?

Czyszczenie balkonu Łódź

Mieszkanie w bloku to z pewnością wygoda dla osób, które lubią miejski zgiełk oraz nie przepadają za domami jednorodzinnego. Niestety, uciążliwi sąsiedzi to zmora każdego, kto kiedykolwiek miał przyjemność mieszkania w bloku. Problem jest o tyle większy jeśli sąsiad posiada balkon i niekoniecznie dba o jego czystość.

Zanieczyszczenia, w tym resztki ziemi po kwiatach, piach czy odchody gołębi skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie innych mieszkańców bloku. Nieprzyjemny zapach, a także widok, który utrudnia odpoczynek wieczorową porą sprawia, że wielu sąsiadów decyduje się na bardziej radykalne kroki, zgłaszając sprawę dalej. Sprawy nie ułatwia również sąsiad, który nie zauważa problemu i godzi się na to, aby na jego balkonie panował nieporządek.

Czy można zatem zmusić sąsiada do uprzątnięcia swojego balkonu? Co zrobić w sytuacji, gdy z sąsiedniego balkonu wydobywa się nieprzyjemny zapach? Zewnętrzna usługa sprzątania balkonu ? na czym polega?

Brak porządku na balkonie sąsiada ? co można z tym zrobić?

Gołębie występują niemal wszędzie, nie tylko w parkach czy placach miejskich, gdzie dzieci oraz osoby starsze dokarmiają je suchym chlebem. Coraz częściej gołębie stają się zmorą mieszkańców bloku, którzy posiadają balkon oraz loggię. Ptaki są nie tylko uciążliwe ze względu na samą obecność, ale również dźwięki jakie wydają czy odchody, które pozostawiają.

Gołębie najczęściej zakładają swoje gniazda na nieużywanych lub zaniedbanych balkonach, wykorzystując do tego pudła, doniczki czy resztki ziemi leżące na posadzce. Zachętą do tego, aby założyły swoje gniazdo jest brak lokatorów spędzających czas na balkonie czy brak porządku.

Gołębie odchody oraz pióra są uciążliwe szczególnie latem, kiedy to zapach jest dokuczliwy i bardzo intensywny. Wyczuwają go sąsiedzi, przez co nie są w stanie korzystać z własnego balkonu. Oprócz samych odchodów, w miejscu gdzie gołębie zrobią sobie gniazdo znajdują się gałęzie oraz martwe ptaki, co bezpośrednio staje się już zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców.

Wielu sąsiadów, którzy nie korzystają z balkonów nie widzą problemu, jeśli gołębie urządzą sobie na nich gniazdo. Jeśli sąsiedzi nie reagują na prośby innych lokatorów, sprawę można zgłosić do administracji Spółdzielni Mieszkaniowej. Sprzątanie balkonu jest obowiązkiem każdego właściciela, dlatego jeśli lokator nie zastosuje się do pisemnego wezwania skierowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową, sprawę można zgłosić do sanepidu, policję czy straż pożarną. W każdym z tych przypadków to właściciel mieszkania zostaje obciążony kosztami uprzątnięcia balkonu oraz usunięcia pozostałości po ptakach.

Sprzątanie balkonu Łódź

Do uprzątnięcia balkonu sąsiada można zatrudnić profesjonalną firmę, która usunie zanieczyszczenia, a następnie zdezynfekuje powierzchnię balkonu, dodatkowo ją zabezpieczając siatką przed kolejnymi wizytami gołębi.

Gołębie na balkonie ? skutki zdrowotne

O ile sama obecność gołębi jest tylko uciążliwym problemem, o tyle ich odchody w dużej ilości mogą mieć poważne skutki zdrowotne dla właściciela mieszkania oraz sąsiadów. Odchody gołębi to nie tylko brud, ale również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, gdyż gołębie roznoszą takie choroby jak:

  • aspergiloza,
  • salmonelloza,
  • kokcydioza,
  • ornitoza.

Efektem długotrwałego niesprzątania balkonu może być wystąpienia zapalenia opon mózgowych, toksoplazmozy czy innych problemów związanych z układem oddechowym.

Dodatkowo kwaśny odczyn ph odchodów gołębia mogą silnie uszkodzić posadzkę, prowadząc do zniszczenia płytek balkonowych (również sąsiadów) oraz elewacji budynku.

Sprzątanie balkonu Łódź

Sprzątanie balkonu ? zleć to profesjonalistom

Do posprzątania balkonu warto zatrudnić profesjonalną firmę, która w szybki i dokładny sposób zajmie się usunięciem pozostałości po gołębiach oraz uprzątnie inne śmieci, które powodowały bałagan. Doświadczona firma Vector, oferująca czyszczenie balkonu w Łodzi jest w stanie w bezpieczny sposób usunąć ptasie odchody za pomocą odkurzacza przemysłowego.

Specjaliści dezynfekują również powierzchnię poprzez oprysk chemiczny preparatami, zawierającymi czynniki bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Dla bezpieczeństwa mieszkańców środki chemiczne zostają dokładnie umyte, a balkon odkażony. Profesjonalna firma w trudnych przypadkach wykorzystuje również lampy biobójcze UV, a na specjalne życzenie klienta instaluje siatkę zabezpieczającą przed ponownym zadomowieniem się gołębi.