Biżuteria jest pożądanym elementem wizerunku niemal każdej kobiety.
Uzupełnia ona i dopełnia wszystkie stylizacje, zarówno te na oficjalne i wyjątkowe okazje, jak i na co dzień. Zawsze będzie stanowiła istotny element damskiej garderoby. Bez względu na to, ile kobieta będzie jej posiadała w swojej szkatułce, zawsze znajdzie się miejsce na nowe piękne, srebrne kolczyki, łańcuszek, pierścionek czy bransoletkę.
Jednak po upływie czasu i intensywnym użytkowaniu traci swój pierwotny wygląd, często pokrywa się nalotem, dlatego należy o nią zadbać, aby przywrócić jej pierwotny blask.
Jak przygotować się do czyszczenia srebrnej biżuterii?
O każda biżuterię należy dbać. Nie tylko powinna być odpowiednio przechowywana, ale również co jakiś czas czyszczona, aby zawsze pięknie się prezentowała. Srebrną biżuterię można wyczyścić samemu, stosując domowe sposoby, które są niezwykle skuteczne. Warto do tego zadania odpowiednio się przygotować i zastosować kilka ważnych wskazówek, dzięki którym nie zostanie ona zniszczona.
Jedną z nich jest unikanie metalowych naczyń, które mogą w reakcję ze składnikami czyszczącymi i spowodować, że cały proces zakończy się niepowodzeniem. Do polerowania najlepiej używać miękkiej szmatki z flaneli lub ściereczki z mikrofibry, gdyż ręczniki kuchenne i chusteczki zawierają włókna mogące porysować srebro.
Podobnie rzecz się ma ze szczoteczką do jej czyszczenia. Należy używać tej do masażu dziąseł, gdyż jest miękka i nie pozostawi na powierzchni srebra żadnych zarysowań. Jeśli do czyszczenia używamy pasty do zębów, to nie może mieć ona właściwości wybielających.
Jak czyścić srebrną biżuterię?
Istnieje kilka skutecznych sposób na to jak czyścić srebrną biżuterię. Oto kilka z nich:
- Niewybielająca pasta do zębów doskonale sprawdzi się do wyczyszczenia każdej srebrnej biżuterii. Wystarczy niewielką jej ilość nałożyć na miękką ściereczkę z flaneli lub mikrofibry i dokładnie przetrzeć powierzchnię. Po zniknięciu nalotu należy biżuterię dokładnie spłukać pod zimną wodą, a następnie wytrzeć do sucha. Czynność kończymy dokładnym polerowaniem jej powierzchni. W zależność od stanu srebra cały zabieg może trwać od kilku do kilkunastu minut. Należy zwrócić również uwagę na to, aby pasta nie zawierała niewielkich drobinek, które mogłyby uszkodzić powierzchnię biżuterii., co jest szczególnie ważne w przypadku tej grawerowanej lub z ażurowymi zdobieniami, gdyż usunięcie jej z niewielkich zdobień może stanowić duży problem.
- Sól kuchenna lub soda oczyszczona doskonale poradzi sobie z wszelkim nalotem, który pojawi się na powierzchni srebrnej biżuterii. Należy przygotować miseczkę wyłożoną folią aluminiową matową stroną do dołu. Następnie włożyć do niej biżuterię i zalać roztworem przygotowanym z 250 ml wody i łyżeczki soli. Mieszanina musi być dokładnie wymieszana do momentu rozpuszczenia się soli. Trzeba pamiętać o tym, żeby biżuteria była w całości przykryta mieszaniną. Należy pozostawić ją w takiej zalewie na kilka godzin, aż ciemny osad zniknie z jej powierzchni, a następnie dokładnie spłukać zimną wodą i wypolerować miękką szmatka z flaneli lub mikrofibry. Podobną procedurę możemy przeprowadzić używając zamiast soli sody oczyszczonej w takich samych proporcjach.
- Soda oczyszczona i ocet są kolejnymi środkami, które doskonale poradzą sobie z wyczyszczeniem srebrnej biżuterii. Biżuterię trzeba umieścić w miseczce i zalać przygotowanym wcześniej roztworem składającym z jednego litra gorącej wody, jednej łyżeczki octu i jednej łyżeczki sody oczyszczonej. W ten sposób przygotowaną mieszaniną zalewamy srebro, aby nie wystawało ponad jej powierzchnię i pozostawiamy na 15 minut. Po wyjęciu trzeba ją dokładnie wypłukać pod zimną wodą i osuszyć miękką szmatką z flaneli lub mikrofibry.
- Woda i mąka ziemniaczana są idealne do czyszczenia srebra z kamieniami szlachetnymi. Z mąki i wody należy przygotować pastę, którą nakłada się na biżuterię omijając kamienie. Pozostawiamy pastę na czyszczonej powierzchni do wyschnięcia, a następnie usuwamy za pomocą wilgotnej ściereczki z flaneli lub mikrofibry oraz polerujemy do uzyskania dawnego blasku.
- Woda i płyn do naczyń. Biżuterię po polaniu płynem do naczyń czyścimy za pomocą flanelowej ściereczki aż do momentu uzyskania połysku i dawnego blasku. Ciemny nalot powinien zostać na szmatce. Po spłukaniu płynu polerujemy jej powierzchnię do wysuszenia.
- Alkohol wysokoprocentowy to kolejny sposób na usunięciu nalotu ze srebra. Po włożeniu srebra do szklanego naczynia należy zalać je spirytusem i pozostawić na 12 godzin, a następnie wypłukać i wypolerować miękką szmatką.
Odpowiednia troska o srebrną biżuterię, właściwe przechowywanie i częste czyszczenie jest gwarancją jej pięknego wyglądu przez wiele lat.