Dom

Jak długo trwa ozonowanie mieszkania?

Ozonowanie mieszkań

Profesjonalne usługi ozonowania mieszkań to rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest całkowite odświeżenie lokalu po nieprzyjemnych zapachach i zanieczyszczeniach, a jednocześnie zdezynfekowanie wszystkich powierzchni dla zachowania optymalnej higieny. Usługę ozonowania warto zamówić wprowadzając się do nowego mieszkania, planując sprzedaż lokalu, uprzątając mieszkanie po osobie starszej, po zmarłym, po zbieraczach, a także gdy chcemy pozbyć się alergenów, zapachu po remoncie, po zalaniu, zagrzybieniu, po palaczach czy zwierzętach. Jak długo trwa ozonowanie mieszkania i jak często trzeba je wykonywać?

Na czym polega ozonowanie mieszkań?

W zależności od okoliczności, w jakich konieczne jest przeprowadzenie ozonowania mieszkania, procedura ta może wymagać wyłącznie zastosowania profesjonalnych generatorów ozonu lub dodatkowego wsparcia ze strony tradycyjnej dezynfekcji chemicznej. Samo ozonowanie to metoda pozwalająca zarówno na neutralizację różnego rodzaju bakterii, wirusów i drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu i na różnych powierzchniach w mieszkaniu, jak i usuwania nieprzyjemnych zapachów wraz z neutralizacją przyczyny ich powstawania. Nie jest to więc typowa metoda dezodoryzacji, która ukrywa jedynie wyczuwalne zapachy ? ozonowanie je likwiduje, pozostawiając w mieszkaniu przyjemnie czyste i odświeżone powietrze.

Ozonowanie mieszkań może być wykonywane zarówno przy konieczności przeprowadzenia dezynfekcji, np. po kwarantannie po COVID-19 lub innych chorobach wirusowych, w sytuacji zagrożenia biologicznego (np. po śmierci, która nastąpiła w domu), jak i w razie potrzeby generalnego odświeżenia lokalu ? przed jego sprzedażą, po remoncie, przed wprowadzeniem się. Ozonowanie przynosi też wiele korzyści, bo poza likwidacją bakterii i wirusów eliminuje też alergeny i roztocza oraz wpływa negatywnie na małe organizmy, dzięki czemu może wspomóc w walce z pojedynczymi insektami.

Ile czasu trwa ozonowanie mieszkania i jak często trzeba je wykonać?

Sam proces ozonowania nie jest długi, ale ostateczny czas potrzebny na realizację usługi zawsze szacujemy na podstawie indywidualnej analizy miejsca. Przy małych, 1-2 pokojowych mieszkaniach procedura trwa zwykle około 1-1,5 godziny, przy czym im większa powierzchnia lub więcej pomieszczeń w obrębie mieszkania, tym czas ten może się wydłużyć. Ze względu na powstawanie wysokiego stężenia ozonu w pomieszczeniu, po zakończonym ozonowaniu konieczne jest odczekanie ok. 2-3 godzin na pełne wywietrzenie się wszystkich pomieszczeń i zmniejszenie stężenia ozonu w powietrzu do poziomu bezpiecznego dla człowieka. Ozon oddziałuje na organizmy żywe, dlatego też w nadmiernym stężeniu może być dla człowieka, zwierząt domowych czy roślin niebezpieczny.

Na czas ozonowania należy pozostać poza domem, powracając dopiero po uzyskaniu zgody techników.

Po obniżeniu się stężenia ozonu do bezpiecznego, pomieszczenie jest całkowicie bezpieczne do użytkowania ? ozon nie pozostawia po sobie żadnych odpadów, oparów chemicznych czy szkodliwych resztek, dzięki czemu jest w pełni bezpieczną metodą dezynfekcji.

Ozonowanie mieszkań
Wybierając firmę, która wykonuje ozonowanie mieszkań, zapytaj koniecznie o możliwy czas realizacji usługi.

Jak często wykonywać ozonowanie w mieszkaniu? Wiele zależy tu od powodów, dla których lokal jest ozonowany. W przypadku alergików zalecana częstotliwość to ozonowanie przynajmniej 2 razy w roku, jednak jeśli metoda ma być wykorzystana wyłącznie do pozbycia się nieprzyjemnych zapachów i odświeżenia mieszkania, wystarczy przeprowadzenie usługi jednorazowo. Dla lokali usługowych, w których częściej przebywają obce osoby (np. gdy prowadzimy przy domu własny gabinet fryzjerski, salon kosmetyczny czy inną działalność usługową), ozonowanie może być wykonane częściej, szczególnie w okresie pandemii.

 

Ozonowanie mieszkania: z korzyścią dla zdrowia i komfortu życia

Ozonowanie jest działaniem całkowicie bezpiecznym i przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, nieszkodliwym dla człowieka. Jego efekty mogą zostać docenione nie tylko przez alergików, którym ozonowanie wspomoże walkę z roztoczami i pyłkami w mieszkaniu, ale także przez wszystkich tych, którzy lubią utrzymywać w domu wysoki poziom higieny i czystości. Poprzez ozonowanie dokładnie zdezynfekujesz mieszkanie po kwarantannie, po zmarłym (choć tu konieczne będą także inne, dodatkowe procedury dezynfekcyjne), po remoncie, zalaniu, grzybie, po palaczach, zbieraczach, zwierzętach. To duża oszczędność czasu i gwarancja pewności, że nic nie zostanie uszkodzone podczas procesu dezynfekcji. Samodzielne stosowanie środków chemicznych do dezynfekcji powierzchni, choć skuteczne, na większą skalę nie przynosi tak szybkich i dokładnych efektów odkażenia.