Postępowanie rozwodowe dość często może bardzo długo trwać. Jednak istnieją przypadki, w których można zakończyć postępowanie już na pierwszej rozprawie. W jaki sposób należy przeprowadzi sprawny i bezproblemowy rozwód?
Istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam na szybki przebieg całego procesu, który dodatkowo nie będzie trudny. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych porad na szybkie przejście procesu rozwodowego.
Kancelaria rozwodowa
Sprawy dotyczące rozwodów stanowią zastrzeżoną kategorię spraw. Rozpoznawaniem ich zajmują się sądy okręgowe I instancji, zgodnie z art. 17 pkt. 1 kodeksu postępowania cywilnego. Każda sprawa rozwodowa rozpatrywana jest przez sędziego jako przewodniczącego oraz przez dwóch ławników.
Dobry adwokat zaproponuje nam pozew rozwodowy, jako pierwszy dokument, jaki jest potrzebny do rozpoczęcia sprawy. Rozwody bowiem rozpoznawane są w trybie procesowym.
Adwokat rozwodowy to osoba, która specjalizuje się w sprawach rozwodowych. Jego rolą jest przeprowadzenie powoda przez całą procedurę rozwodową. Na samym początku, w kancelarii adwokackiej, adwokat pomoże nam sporządzić odpowiednie pismo, czyli pozew rozwodowy. Jest to pierwszy dokument, który rozpoczyna cały proces. Poza tym, wraz z pomocą adwokata, będziemy wiedzieć, w jaki sposób zachować się na rozprawie i przed nią oraz jaki i kiedy stosować dokumenty do sądu lub urzędów.
Usługi kancelarii adwokackiej są bardzo pomocne, jednak należy pamiętać, że można się rozwieść sprawnie i bezproblemowo, gdy będziemy postępować zgodnie z poniższymi zasadami.
Czynności procedury rozwodowej
Pierwszą i jedną z głównych czynności, jakie należy wykonać w celu szybkiego przeprowadzenia rozwodu, jest złożenie pozwu. Dokument ten musi być jednak dobrze sporządzony. Aby poprawnie sporządzić pozew, należy w nim zawrzeć wszystkie cechy, jakimi charakteryzuje się pismo procesowe. Dodatkowo, musi ono zawierać załączniki. Nie mogą się w nich naleźć żadne błędy ? w takim przypadku bowiem, zostaniemy wezwani do ich poprawienia, co przedłuży całą procedurę. Wzór pozwu można pobrać z Internetu lub skorzystać z usług adwokata.
Następnym krokiem, jest dokonanie wpłaty sądowej przed wniesieniem pozwu. Należy to zrobić przed wniesieniem pozwu, ponieważ sąd może wezwać nas do zapłaty, co również przedłuży postępowanie.
Należy również zrezygnować z wniosku o zwolnienie z opłaty sądowej. Razem z wnioskiem, my jako powód, musimy dodatkowo załączyć specjalne oświadczenie o stanie rodzinnym. Dokument taki informuje sąd o stanie rodzinnym, dochodach i majątku oraz o źródle utrzymania osoby, która składa wniosek o zwolnienie z opłaty. Warto jednak pamiętać, że wniesienie takiego wniosku również może przedłużyć procedurę.
Małżonkowie muszą być zgodni, co do decyzji o rozwodzie. W przeciwnym razie, postępowanie może potrwać znacznie dłużej. Żeby szybko i sprawnie przeprowadzić rozwód, małżonkowie powinni zrezygnować z orzeczeń o winie. Rozwód w takiej sytuacji może zostać orzeczony na pierwszej rozprawie, zwłaszcza jeśli jest to małżeństwo bezdzietne.
Często, sprawy z orzeczeniem winy trwają przez wiele miesięcy, a nawet lata. Proces o wiele łatwiej jest zakończyć na pierwszej lub drugiej rozprawie, jeśli małżonkowie zgodnie zażądają rozwodu bez orzekania o winie. Orzeczenie o winie jest elementem, przez który dość ciężko jest przewidzieć niektóre zachowania i czynności.
Dodatkowo, jeśli małżonkowie wspólnie zrezygnują z sądowego podziału majątku, proces będzie trwał o wiele krócej.