Uroda

Kiedy warto wykonać mezoterapię?

urządzenia do mezoterapii

W sytuacji, kiedy zmagamy się z problemami skórnymi oraz oznakami jej starzenia się warto postawić na skuteczne sposoby. Poprawić wygląd skóry mogą pomóc zabiegi mezoterapii, które mają na celu zregenerować tkanki, odmładzając cerę. Czym jest mezoterapia i jak się ją wykonuje?

Co to jest mezoterapia?

Jest to metoda leczenia skóry za pomocą wstrzykiwania śródskórnie lub podskórnie dawki lekarstw lub innych substancji aktywnych w bardzo małej ilości bezpośrednio w głąb skóry przy wykorzystaniu specjalnej igły. To bardzo skuteczny zabieg, ponieważ składniki regeneracyjne od razu docierają do właściwych tkanek, dzięki czemu na jego efekty nie trzeba długo czekać. Ten sposób leczenia został wynaleziony już w 1950 roku przez francuskiego lekarza. Swoją nazwę zawdzięcza schorzeniom tkanek, które pochodzą z mezodermy

Jak działa mezoterapia?

Ta metoda leczenia wykorzystuje dwa mechanizmy działania. Pierwszy to wywołanie stanu zapalnego za pomocą uszkodzenia tkanek poprzez liczne nakłucia powodujące we właściwej skórze pobudzenie skóry, czyli fibroblastów. Dzielą się one i syntezują substancje, które mają za zadanie odbudować skórę właściwą tzn. włókna elastylowe, kolagenowe, proteoglikany oraz glikozaminoglikany, do których należy kwas hialuronowy. Kiedy stan zapalny ustąpi, następuje tworzenie się nowych naczyń krwionośnych i remodeling tkanek. 

Drugi natomiast to działanie substancji, która zostaje wstrzyknięta w tkanki skórne, a także wspieranie procesów regeneracyjnych oraz naprawczych poprzez podawanie substancji. Można je podawać manualnie, czyli przy zastosowaniu strzykawki, pamiętając o odpowiedniej grubości i długości igły albo mechanicznie przy użyciu specjalnego pistoletu. Ostatnie narzędzie umożliwia dokładnie ustalić głębokość iniekcji i ilości leku podanej w trakcie jednego wkłucia. Do przeprowadzania zabiegu rekomenduje się wykorzystanie igły o długości od 4 do 10 mm. 

Na rynku do dyspozycji pacjentów oraz osób przeprowadzających zabieg pozostaje kilka technik wstrzyknięć:

  • liniowa ? inaczej retro gradacyjna przeprowadza się ją wzdłuż zmarszczki. Pozostawia więcej preparatu w trakcie wysuwania igły. 
  • depozytowa ? zostawia się depozyt ?na grudkę?. Jest ona stosowana w sytuacji, kiedy preparat ma większą gęstość.
  • nappage ? to płytkie wstrzyknięcie substancji aktywnej. Tę metodę stosuje się w przypadku, kiedy preparat ma rzadką konsystencję. 

W jakich problemach skórnych warto zastosować mezoterapię?

Tę metodę można zastosować u osób powyżej 25. roku życia. Wtedy mezoterma jest wykonywana profilaktycznie, aby utrzymać wysoką kondycję skóry. 35-latkowe powinni zdecydować się na serię od 2 do 6 zabiegów, które wspomogą walkę z pierwszymi oznakami starzenia. Jednak wiek i degradacja tkanek skórnych to nie jedyne czynniki, z którymi powinniśmy się udać do kosmetologa. Mezoterpaia pomoże w leczeniu:

  • zmian potrądzikowych i blizn, 
  • rozstępów,
  • cellulitu,
  • wypadaniu włosów,
  • przebarwień,
  • zmęczonej, szarej cery,
  • zmarszczek, worków i zasinień pod oczami,
  • przesuszonej i suchej skóry.

Co mogę odczuwać po zabiegu mezoterapii 

Ta metoda leczenia jest bardzo bezpieczna, lecz inwazyjna, dlatego po zabiegu istnieje możliwość zaobserwowania rumienia, obrzęku bądź małego wynaczynienia w postaci małych siniaków. Utrzymują się zazwyczaj ok. tygodnia. Jeżeli pacjenci zaobserwują u siebie depozyty np. w przypadku podania nieusieciowanego kwasu hialuronowego, ponieważ jego wchłanianie jest zależne od ilości podanej substancji, oscyluje od 3 do 7 dni. W przypadku zaobserwowania innych symptomów np. infekcji bakteryjnej, grzybiczej albo pokrzywki w miejscu zabiegowym należy poinformować kosmetologa, który przeprowadził zabieg. Może się także zdarzyć, że mezoterapia nie powoduje, lecz ujawnia schorzenia panujące w organizmie. Wtedy należy się skonsultować z lekarzem.

Efekty zabiegu

Mezoterapia jest bardzo skuteczna w równym stopniu podczas stosowania jej samodzielnie czy w połączeniu z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, jednak należy ściśle przestrzegać harmonogramu wykonywania zabiegów. W trakcie okresu regeneracji skóry należy stosować odpowiednią pielęgnację skóry, w tym kremy z filtrem UV. 

Mezoterapia jest to sposób leczenia polegający na wstrzykiwaniu w głąb skóry substancji regenerujących i naprawczych. Urządzenia do mezoterapii pozwalają na dobranie różnych technik i typów zabiegu. Dzięki tej metodzie tkanki skórne odbudowują się i wraca ich młodzieńczy wygląd. Procedura jest bezpieczna, aczkolwiek trzeba zachować środki ostrożności i po przeprowadzonym zabiegu chronić skórę przed działaniem słońca.