Leczenie otyłości coraz częściej odbywa się poprzez zastosowanie najróżniejszych metod operacyjnych. Już od około 20 lat, operacje stanowią jeden z pewniejszych i bardziej skutecznych metod pozbywania się niezdrowej otyłości.
Otyłość jest coraz częściej pojawiającą się chorobą globalną. Z roku na rok, wzrasta liczba osób, które cierpią na nadmierną lub też superotyłość. Gdy wskaźnik BMI znacznie przewyższa 30 lub 35, problem jest szczególnie poważny. Coraz częściej, na tę chorobę cierpią nastolatkowie, a nawet dzieci.
Operacje bariatryczne są szansą na nowe życie dla wielu osób na całym świecie. Nadmierna otyłość jest przyczyną wielu chorób i zgonów. Choroby serca, miażdżyca, schorzenia kości i kręgosłupa ? te wszystkie i inne choroby są ściśle powiązane z otyłością. Obecnie, znane metody walki z tą chorobą, to przede wszystkim farmakologia. Nie zawsze jednak sposób ten jest skuteczny, najczęściej przez ograniczony dostęp do specjalistycznych leków. Z lekami zawsze łączy się specjalne diety odchudzające oraz wysiłek fizyczny. Trzeba jednak przypomnieć, że nie zawsze pacjenci stosują się do zaleceń lekarzy, stąd narastające problemy.
Pozytywne skutki, jakie towarzyszą operacjom bariatrycznym, to przede wszystkim ustępliwość rzędu chorób, jakie wywołuje otyłość. Tym samym, przedłuża się długość życia. Operacyjne zmniejszenie masy ciała pozwala na pozbycie się znacznie większej ilości kilogramów, niż podczas zwykłego leczenia. Porównywalnie ? jest to 20 ? 40 kg w przypadku operacji oraz 2 ? 5 kg, podczas zwykłego leczenia.
Operacje bariatryczne ? czy są bezpieczne?
Co do bezpieczeństwa operacji tą metodą ? istnieje co prawda szeroka kolumna wad i zalet takich operacji. Warto jednak pamiętać, że bariatria jest dziedziną, która wciąż się rozrasta. Jest to równoznaczne z faktem, iż co pewien czas, metody operacji są doskonalone.
Przed zakwalifikowaniem się do operacji, każdy pacjent musi przejść przez szereg badań oraz wywiadów. Lekarze muszą bowiem mieć absolutną pewność, że nowoczesna metoda nie wywoła żadnych skutków ubocznych. Na szczęście, znaczna większość pacjentów spełnia kryteria, dzięki czemu może zakwalifikować się do grona oczekujących na operację
Warto wybrać najbardziej znaną metodę, która jednocześnie będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Następnie, istotny jest wybór kliniki. Musimy oprócz tego spełniać wszystkie warunki i kwalifikacje, by móc odbyć zabieg.
To, czy operacja bariatryczna jest bezpieczna, zależy przede wszystkim od wskazań i od przeciwwskazań. Zastosowanie tej metody leczenia, jest bezpieczne gdy:
- Pacjent wcześniej stosował inne rodzaje leczenia.
- Wiek pacjenta mieści się w przedziale 18 ? 65 lat.
- Pacjent cierpi na otyłość patologiczną, gdzie wskaźnik BMI przekracza 40. Operacja może zostać przeprowadzona również w przypadku, gdy BMI jest równe 35, a otyłości towarzyszy tzw. choroba współistniejąca.
- Pacjent koniecznie musi wyrazić zgodę na pozostanie pod długotrwałą opieką lekarzy zarówno przed, jak i po operacji.
- Osoba otyła nie cierpi na ciężkie zaburzenia psychiczne, depresję, zaburzenia osobowości itp. Wyjątkiem jest zgoda psychiatry, który pracuje z pacjentami chorymi na otyłość.
- Nie występują u pacjenta uzależnienia od alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.
- Nie występuje choroba, która bezpośrednio zagraża życiu pacjenta.
- Pacjent musi mieć wsparcie i pomoc ze strony bliskich i rodziny.
Bariatria i metody leczenia otyłości
Najczęściej stosowane typy operacji, które zapewniają trwały rezultat i znikome efekty uboczne lub ich brak, to między innymi:
- By pass żołądkowy ? wyłączenie żołądkowe ? jest to zmniejszenie żołądka, poprzez połączenie jego mniejszej części z jelitem cienkim.
- Balon żołądkowy ? dzięki jego obecności w żołądku, chory szybciej poczuje sytość, przez co będzie przyjmował mniej pokarmów.
- Opaska żołądkowa jest zakładana na górną część żołądka. Dzięki opasce, pojemność żołądka znacznie się zmniejsza i ogranicza przyjmowanie pokarmów.
- Rękawowa resekcja polega na usunięciu większej części żołądka. Pozbycie się powiększonej części żołądka, skutkuje szybkiej utracie masy ciała. Osoba leczona nie jest bowiem w stanie przyjmować tak dużej ilości pokarmów naraz, jak przed operacją.