Zdrowie

Pielęgniarka na wizycie domowej – komu przyda się jej pomoc?

pielęgniarka

Osobom ubezpieczonym przysługuje opieka lekarza i pielęgniarki w ich własnych domach, dotyczy to osób o ograniczonej sprawności ruchowej i psychofizycznej, ale także osób obłożnie chorych. Pomoc domowa pielęgniarki może być bardzo przydatna w wielu przypadkach, żeby jednak można było z niej korzystać, trzeba załatwić to formalnie, najlepiej w przychodni.

Niedocenione pielęgniarki

Często wielu ludzi zapomina, że rola pielęgniarki nie sprowadza się do recepcjonistki w przychodni. Mają one uprawnienia i umiejętności, dzięki którym mogą pomóc chorym. Wszelkiego rodzaju zabiegami, zastrzykami lub pielęgnacją chorego człowieka zajmują się właśnie one i gdy wymaga tego sytuacja, warto z takiej pomocy skorzystać.

Mając w domu osobę długotrwale chorą lub unieruchomioną rodzina może nie wiedzieć jakiej wymaga opieki. Takie sytuacje są wyzwaniem dla bliskich, którzy często nie znają się na pielęgnacji osoby chorej, opiece i robieniu zastrzyków. Wizyta pielęgniarki jest wtedy niezbędna, bo nie tylko będzie tej rodzinie regularnie pomagać, ale także podpowie i doradzi w jaki sposób należy prawidłowo opiekować się chorym.

Warto też pamiętać, że pielęgniarka nie jest pomocnikiem lekarza, a on nie jest jej zwierzchnikiem, tak jak to było kiedyś. W niektórych sytuacjach, położne mogą nawet przejąć część kompetencji lekarza. Należy pamiętać o tym, że pielęgniarstwo, to odrębny zawód, do wykonywania którego przygotowują studia. Pielęgniarka zna się na tym, co robi i bez wątpienia można w pełni zaufać jej doświadczeniu.

W czym może pomóc pielęgniarka

pielęgniarkaPielęgniarka może nie tylko zmienić opatrunki i wykonać zastrzyki. Do jej zadań należy pomoc w terapii prowadzonej przez lekarza, ale także wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjno?leczniczych i pomaganie w podstawowych ćwiczeniach rehabilitacyjnych. W zakres opieki nad pacjentem wchodzi na przykład zakładanie kroplówki, wykonanie zabiegów, karmienie przez zgłębnik, cewnikowanie, płukanie pęcherza moczowego, ale także różnego rodzaju pielęgnacja.  Pielęgniarka może także pomóc w ustaleniu sposobu żywienia i rodzaju pokarmu podawanego choremu, jest to jednak jedna z niewielu rzeczy, którymi się zajmuje.

Pomoc pielęgniarki przysługuje osobie chorej, dopóki wymaga takiej pomocy, dlatego możliwe jest korzystanie z opieki długoterminowej. Wszystkie formalności należy jednak załatwić wcześniej, dotyczy to między innymi skierowania, które musi być wystawione przez lekarza.

Położne

                Położna ma obowiązek sześć razy odwiedzić kobietę po porodzie i zapewnić wymaganą pomoc. Podczas tych wizyt możemy liczyć na porady jak pielęgnować siebie i malucha. Najważniejsze są wizyty w pierwszych tygodniach po porodzie, to właśnie wtedy położna powinna ocenić kondycję u matki i dziecka. Tego rodzaju pomoc przysługuje kobietom aż do ukończenia przez dziecko drugiego miesiąca życia, jednakże każda kobieta będąca po operacjach ginekologiczno-położniczych, niezależnie od wieku może starać się o wizytę położnej. Jej pomoc niewątpliwie przyda się do aplikowania zastrzyków, leczenia i opatrywania ran, oparzeń a nawet odleżyn.


Profesjonalne usługi pielęgniarskie również pomoc w pielęgnacji małego dziecka świadczy: pielegniarka.krakow.pl.