Biznes

Czy warto skorzystać z usług doradcy finansowego?

Usługi doradcy finansowego są najbardziej pomocne w sytuacjach gdy dysponujemy znaczącą kwotą pieniężną i chcielibyśmy skutecznie z niej skorzystać poprzez np. konkretne inwestycje. Doradca finansowy pomoże nam określić cele oraz rozplanować kolejne działania, które będą prowadziły do osiągnięcia sukcesu.

Zadania doradcy finansowego

Głównym zadaniem doradcy finansowego jest przekazanie klientowi wiedzy, dzięki której będzie potrafił on chronić swój majątek. Doradca dysponuje nie tylko ogromną wiedzą dotyczącą wszelkich aspektów ekonomiczno-finansowych, posiada on również swoisty bagaż doświadczeń. Podpowie nam on jak rozsądnie gospodarować posiadanymi środkami, jak zaoszczędzić lub pomnożyć kapitał. Jego pomoc będzie niezbędna podczas zakładania firmy. Do stworzenia jak najlepszego biznesplanu młody przedsiębiorca powinien przygotować jak najbardziej dokładny plan finansowy, a w tej czynności pomoc dorady będzie wręcz niezastąpiona.

Kiedy warto skorzystać z usług doradcy finansowego?

Usługi jakie świadczą doradcy finansowi z pewnością przydadzą się w momencie kiedy chcemy zaciągnąć kredyt, jednak nie jesteśmy pewni która spośród propozycji na rynku jest najlepsza. Ponadto doradca może pomóc gdy udało nam się zgromadzić kapitał i chcemy podjąć się inwestycjom. Specjalista w sprawach finansowych doradzi nam od czego zacząć i na co zwrócić uwagę. Gdy planujemy rozpocząć prowadzenie własnej działalności współpraca z doradcą finansowym jest niemal obowiązkowa. Dzięki niemu lepiej zrozumiemy aktualną sytuację na rynku i stworzymy dokładniejszy biznesplan.

Jak wybrać doradcę finansowego?

Jeśli zdecydujemy się na podjęcie współpracy z doradcą, koniecznie rozeznajmy się co oferuje nam rynek. Doradcy często są pracownikami większych firm doradczych, choć niekiedy działają samodzielnie. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie opinii innych klientów oraz historii konkretnego przedsiębiorstwa. Jeśli firma długo utrzymuje się na rynku, możemy jednoznacznie stwierdzić, ze świadczone przez nią usługi są wysokiej jakości. Dokładnie zapoznajmy się z zakresem usług danego przedsiębiorstwa i jeśli jest taka możliwość to również z jego cennikiem.

Jaki powinien być doradca finansowy?

Profesjonalny doradca finansowy powinien orientować się na rynku i znać odpowiedź na każde nasze zapytanie. Zwróćmy uwagę jakie doświadczenie posiada  taka osoba, z iloma klientami wcześniej współpracowała i czy byli oni zadowoleni z usług. Dobry doradca finansowy powinien być otwarty na ludzi, kreatywny i elastyczny. W tym zawodzie liczy się umiejętność pracy pod presją. Niekiedy działania zaproponowane w pierwotnym planie finansowym nie będą przynosiły oczekiwanych rezultatów, przez co konieczne będą szybkie i słuszne zmiany oraz korekty w planie. Doradca powinien pozostawać w stałym kontakcie z klientem i w każdej chwili móc odpowiedzieć na jego pytania czy pomóc w podjęciu decyzji. Dobre relacje między obiema stronami sprawią, że współpraca będzie przebiegała sprawnie i efektywnie.