Uroda

Wybielanie zębów w domu – czy może być skuteczne?

wybielanie zębów w domu

Piękny, zdrowy uśmiech to dla wielu osób klucz do pewności siebie. Zęby oddają jednak wszystko, co dzieje się z organizmem w postaci nieatrakcyjnych przebarwień i żółknącego szkliwa. Zmiana złych nawyków ogranicza ich powstawanie, ale istniejące już plamki wymagają fizycznego usunięcia. Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym to doskonały sposób na odzyskanie promiennego i przyciągającego uśmiechu, jednak zabiegi takie mogą być kosztowne, wymagają regularnych wizyt i poświęcenia czasu na dojazd do gabinetu. Półki w aptekach i drogeriach pełne są dziś preparatów, które według producentów z powodzeniem zastępują profesjonalne kuracje. Czy wybielanie zębów w domu może być skuteczne?

Zacznij od prawidłowej pielęgnacji

Aby utrzymać zęby w doskonałym zdrowiu i cieszyć się pięknym, perlistym uśmiechem konieczna jest prawidłowa codzienna pielęgnacja zębów. Kluczem jest tu regularność, bo zęby należy myć obowiązkowo rano i wieczorem oraz po każdym posiłku. Dla wielu osób wydaje się to być nadmierną i przesadną czystością, jednak biorąc pod uwagę panujące w jamie ustnej warunki sprzyjające rozwojowi bakterii, usuwanie resztek jedzenia tuż po posiłku jest pierwszą i najskuteczniejszą metodą zachowania zdrowych zębów. Nie należy zapominać także o nici dentystycznej, która doczyszcza przestrzenie międzyzębowe. Zadbane i regularnie pielęgnowane szkliwo utrzymuje naturalny, biały kolor znacznie dłużej. Do domowego wybielania potrzebny będzie jednak jeszcze jeden krok przygotowawczy. Aby wybielające preparaty do użytku domowego były skuteczne, należy udać się do dentysty na zabieg usunięcia kamienia nazębnego.

wybielanie zębów w domu

Tak przygotowane zęby będą znacznie szybciej reagowały na wszelkie preparaty wybielające stosowane w domowym zaciszu. Opcji dostępnych na rynku jest wiele, a działanie każdej z nich jest mniej lub bardziej skuteczne. Ostateczny wybór preparatu jest w głównej mierze uzależniony od czasu, w jakim chcemy rozjaśnić zęby. Gdzie możemy znaleźć preparaty wybielające? Dostępne są w drogeriach, sklepach specjalistycznych, a także online.

Właściwości pasty wybielającej

Podstawową i najczęściej stosowaną metodą domowego wybielania zębów jest pasta wybielająca. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na współczynnik ścieralności pasty ? im wyższy, tym rzadziej można ją stosować. Większość dostępnych na rynku past jest jednak odpowiednia do codziennej pielęgnacji i nie powinna powodować uszkodzeń szkliwa ani dziąseł. Na rezultaty i widoczne wybielenie zębów przy pomocy pasty należy jednak poczekać co najmniej dwa tygodnie. Chcąc osiągnąć dobre rezultaty, nie można zapomnieć także o regularnym stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na te o niebieskim zabarwieniu, gdyż ich barwa optycznie wybiela zęby już po pierwszym użyciu (efekt ten nie utrzymuje się jednak dłużej, niż kilka godzin).

Jak działają paski wybielające?

Inną, równie skuteczną metodą wybielania zębów w domu są paski wybielające. Paski są nasączone żelem wybielającym i w kwestii efektów uzyskanych po ich stosowaniu są najbardziej zbliżone do zabiegów z gabinetów stomatologicznych. Paski należy dokładnie i ostrożnie przykleić do zębów górnej i dolnej szczęki. Kurację stosuje się dwa razy dziennie, a paski pozostawia na zębach przez 30 minut. Efekt bielszych zębów jest widoczny już po kilku dniach.

Pędzelki i sztyfty wybielające – czy warto w nie zainwestować?

W aptekach znaleźć można również wybielające pędzelki i sztyfty, które stosuje się na noc, po umyciu zębów. Są one znacznie dokładniejsze niż paski żelowe, ale jednocześnie wymagają większej wprawy w nakładaniu preparatu. Na ich działanie trzeba poczekać około dwóch tygodni, jednak rezultaty są zachwycające. Zęby zostają wybielone nawet o kilka tonów. Czy zatem wybielanie zębów w domu może być skuteczne? Oczywiście, że tak.

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym

Domowe metody są jednak dużo mniej skuteczne niż wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym. Jeśli zależy nam na natychmiastowych i zadowalających efektach powinniśmy rozważyć wizytę u specjalisty w tej dziedzinie. Koszty zabiegu mogą się różnić w zależności od metody czy lokalizacji gabinetu. Dla przykładu wybielanie zębów we Wrocławiu wiąże się z kosztami w wysokości ok. 1000 zł. Mimo wyższej ceny w porównaniu do domowych metod wybielania, profesjonalne zabiegi oferują lepszą efektywność, bezpieczeństwo i szybkość działania, co sprawia, że są atrakcyjną inwestycją w piękny uśmiech.