Zdrowie

Czego nie wolno robić, jeśli ma się hemoroidy?

proktolog

Żylaki odbytu to bardzo nieprzyjemne, lecz popularne schorzenie. Osoby chorujące na chorobę hemoroidalną chcą jak najszybciej pozbyć się dolegliwości i powrócić do normalnego trybu funkcjonowania. Jakich czynności należy się wystrzegać, by nie opóźniać tego procesu?

Czym są i jak objawiają się hemoroidy?

Hemoroidy są zupełnie normalnymi strukturami naczyniowymi położonymi w kanale odbytu, które posiada każdy z nas. Ich inna, nieco więcej mówiąca nazwa, to guzki krwawnicze. Mają swoją rolę w kontrolowaniu oddawania stolca i gazów. Jednak, kiedy słowo ?hemoroidy? pojawia się w potocznej rozmowie dwóch osób, zazwyczaj odnosi się do choroby hemoroidalnej, czyli występowania kłopotliwych i bolesnych żylaków odbytu.

Do choroby hemoroidalnej dochodzi, gdy guzku krwawnicze są patologicznie powiększone a krew nie odpływa z nich w prawidłowy sposób. W normalnych warunkach powinna ona powrócić do naczyń krwionośnych w chwili, w której stolec dociska guzek do ściany odbytu. Kiedy tak się nie dzieje, defekacja prowadzi do uszkodzeń i krwawienia hemoroidów

Wyróżniamy dwa rodzaje hemoroidów: wewnętrzne i zewnętrzne. Nie jesteśmy w stanie poczuć tego, że hemoroidy wewnętrzne chorują, zobaczymy jedynie krew oddawaną razem z kałem. Jeżeli jednak choroba hemoroidalna dotknie guzków zewnętrznych znajdujących się w tkance podskórnej wokół odbytu, doświadczymy swędzenia, pieczenia i bólu. Będzie on szczególnie uciążliwy, gdy dojdzie do powstania zakrzepów i stanów zapalnych.

Żylaki odbytu ? kiedy powstają?

Nie ma jednej, uniwersalnej przyczyny powstawania żylaków odbytu. Wiemy jednak, że ryzyko choroby hemoroidalnej wzrasta z wiekiem oraz w okresie ciąży. Lekarze wskazują, że do prawdopodobnych powodów rozwoju tego schorzenia należą:

  • Zaniedbywanie aktywności fizycznej;
  • Zaburzenia rytmu wypróżnień;
  • Niezdrowa dieta uboga w składniki dostarczające błonnik;
  • Zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej związane ze zbyt mocnym parciem w trakcie wypróżniania lub obciążeniem genetycznym;
  • Częsty seks analny;
  • Operacje krocza i odbytu;
  • Otyłość.

Chorobą hemoroidalną zagrożone są osoby prowadzące siedzący tryb życia, na przykład pracownicy biurowi, kierowcy lub kolarze. 

Jakich czynności nie może wykonywać osoba cierpiąca na hemoroidy?

Osoba zmagająca się z bólem hemoroidów powinna unikać czynności pogarszających doświadczane dolegliwości. Warto zrezygnować na jakiś czas ze sportów uprawianych w pozycji siedzącej jak jazda na rowerze lub jazda konna. Nietrafionym pomysłem jest także podnoszenie ciężarów, które wymaga przecież intensywnej pracy mięśni brzucha.

W czasie higieny intymnej należy wystrzegać się używania drażniących kosmetyków zawierających alkohol, syntetyczne barwniki lub parabeny. Dużo lepiej sprawdzą roślinne ekstrakty naturalne z aloesu, rumianku i nagietka. Jeśli chodzi o dietę, należy stanowczo ograniczyć produkty spowalniające perystaltykę jelit, w tym jasne pieczywo, biały ryż i banany. Pamiętajmy również, że ostre przyprawy i alkohol sprzyjają przekrwieniu narządów miednicy małej a to doprowadzi do natężenia choroby hemoroidalnej.

Jak leczy się chorobę hemoroidalną?

Leczenie żylaków odbytu zależy w dużej mierze od stopnia ich rozwinięcia. Jego podstawą jest wypijanie dużej ilości płynów i spożywanie pokarmów bogatych w błonnik. Warto korzystać z preparatów pochodzenia naturalnego takich jak siemię lniane, które ułatwia wypróżnianie i zmiękcza masy kałowe. Przydatny jest również napar z krwawnika pospolitego hamujący skurcze mięśni gładkich jelit. Uzupełnieniem tych działań mogą być zakupione w aptece czopki, maści i kremy o działaniu miejscowym. 

W trudniejszym przypadkach konieczne będzie zastosowanie leczenia zabiegowego. Może się ono opierać na metodzie Barrona, czyli zakładaniu na podstawę żylaka gumowych podwiązek odcinających dopływ krwi. Uszkodzony hemoroid obumiera i odpada. Inną techniką jest sklerotyzacja, podczas której lekarz poda do wnętrza żylaka lek stymulujący jego zarastanie i zanikanie

hemoroidy

Choroba hemoroidalna ? gdzie szukać pomocy?

Lekarzem zajmującym się chorobami jelit i odbytu jest proktolog. To właśnie do takiego specjalisty powinniśmy się udać, jeśli chcemy skutecznie pozbyć się żylaków odbytu. Jeśli szukasz proktologa z Jeleniej Góry, w którego ofercie znajduje się nowoczesne i kompleksowe leczenie schorzeń końcowego odcinka przewodu pokarmowego, to udaj się do Centrum Medycznego Zabobrze.