Dom

Czym kierować się przy zakupie rolet?

rolety w oknie

Jak wiadomo, każdy potrzebuje intymności we własnym domu. Możliwość zasłonięcia okien ułatwia zadbanie o niezbędną prywatność oraz pozwala na regulacje dostępu światła. Niezwykle modne ostatnim czasy stały się rolety. Może konsumentów zachęcają innowacyjne funkcje i pomysłowe wzory tych nowoczesnych zasłon?

Jak wybrać rolety idealne?

roletyPierwszym krokiem przy wyborze rolet do domu, jeszcze przed dywagacjami na temat dekoracji, wzorów czy koloru, musi być określenie możliwości technicznych zainteresowanych okien. Na rynku dostępne są rolety przeznaczone do montowania na ścianie, do sufitu czy też na ramie okna. Warto przyjrzeć się, który wariant będzie najkorzystniejszy dla naszego pomieszczenia, nie tylko estetycznie, ale i pod kątem funkcjonalności. Rolety dzielą się także ze względu na sposób ich ściągania, dostępne są między innymi: zawijane, rzymskie, plisowane, austriackie. Dzięki temu zawęża się pole poszukiwań i możliwych modeli rolet, a to znacząco ułatwia poszukiwania.

Druga kwestia: Jaki jest widok za oknem? Niektóre rolety to świetny sposób na zasłonięcie nieatrakcyjnego pejzażu. Istnieją też awangardowe modele, które pełnią głownie funkcję dekoracyjną, są one dość minimalistyczne i nie zasłaniają tak szczelnie okien. Trzeba odpowiedzieć na pytanie: którym z klientów jesteś i czego potrzebujesz? Na rynku istnieją szczególnie funkcyjne rolety zwane zebrami, których pasami manewruje się, ustawiając wygodny dla użytkownika dostęp światła. Wskazana jest dokładna analiza i zwrócenie uwagi na wymagania pomieszczenia. Należy przypatrzyć się mieszkaniu i określić, w jakim stylu jest urządzone, przy tym zwrócić uwagę na metraż, wzory i dominujące kolory. Czy przeważa styl klasyczny, ekstrawagancki, nowoczesny, norweski a może angielski? Niezwykle istotna jest kolorystyka mieszkania, kolor mebli, ścian i dekoracji, bardzo łatwo wybierając zły kolor, można zepsuć harmonię pomieszczenia.

Jak wybrać materiał rolet?

Powinno się zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są rolety. Co materiał to inne jego właściwości. Produkuje się rolety z materiałów:

  • Papierowych ? Materiał lekki, idealnie komponuje się ze stylistyką minimalistyczną. Jest niedrogi, ale niestety, nie należy do najtrwalszych.
  • Bambusowych i trzcinowych ? Naturalny wygląd takich rolet świetnie pasuje do wnętrz urządzonych na styl japoński czy norweski. Nie dają całkowitej ochrony przed światłem.
  • Folii refleksyjnej ? Idealne rolety do miejsc silnie nasłonecznionych. Zmniejsza przenikanie promieni cieplnych do 80 procent.
  • Tekstylnych ? Materiały sztuczne są niezwykle odporne na odbarwianie i brud, a w porównaniu z innymi najbardziej elastyczne. Tkaniny naturalne za to mają swój unikatowy urok.

Mamy dostęp do wielu różnych modeli i warto z tego skorzystać, opłaca się przeszukać Internet, poczytać charakterystyki, a wszystko to, po to, aby zawczasu dowiedzieć się, która z rolet nas usatysfakcjonuje. Główną zasadą estetycznego wnętrza jest spójność elementów, włączając w to gustowny kontrast, stać się on może wisienką na torcie. Warto przeglądać oferty różnych firm oraz katalogi sklepów dekoracyjnych, aby decyzja wykiełkowała spontanicznie i naturalnie.