Zdrowie

W jaki sposób profesjonalista usuwa tatuaż?

usunięcie tatuażu

?Tatuaż to decyzja na całe życie ? podejmuj ją rozważnie? ? słowa te usłyszał prawdopodobnie każdy, kto na pewnym etapie swojego życia postanowił ozdobić swoją skórę tatuażem. I choć wiele osób dumnie nosi je na skórze do końca swoich dni, są i tacy, którzy po latach żałują swojego wyboru i zrobiliby wszystko, by pozbyć się wstydliwej pamiątki z lat młodości. Usuwanie tatuaży nie należy do najłatwiejszych zabiegów. Mówi się nawet, że strach przed kilkakrotnie bardziej bolesnym procesem usuwania tatuażu jest najlepszą metodą odstraszania od tatuowania się. Jeśli jednak masz już tatuaż i pragniesz się go pozbyć, warto wiedzieć w jaki sposób profesjonalista usuwa tatuaż.

Laser Q-Switch

Najskuteczniejszą, a zarazem najczęściej wykorzystywaną metodą usuwania tatuaży jest dziś wykorzystanie lasera Q-Switch, którego działanie opiera się na emitowaniu wiązki światła o zmiennej długości. Światło lasera pozwala na rozbicie pigmentu umieszczonego pod skórą w postaci tuszu. Pigmentu, który nierzadko jest pigmentem kolorowym. Z tego też powodu konieczne jest manewrowanie długościami fal światła i dostosowywanie ich do odpowiedniego koloru na danym fragmencie skóry. Istotnym elementem procesu usuwania tatuażu jest świadomość, iż laser ten nie działa na tkanki skóry nie zawierające pigmentu o danym kolorze. Oznacza to z kolei, że zabieg laserowego usuwania tatuażu nie powoduje uszkodzeń skóry wokół niego, a jedynie rozbija cząsteczki pigmentu o zadanej barwie.

Choć usuwanie tatuaży laserem Q-Switch jest dziś uważane za jedną z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych metod, poddający się zabiegowi pacjenci powinni mieć świadomość tego, że pierwszy zabieg musi zostać rozpoczęty od badania reakcji skóry na laser. Każdy organizm ludzki zachowuje się inaczej w kontakcie z wiązką lasera i nawet w przypadku z założenia bezpiecznej metody usuwania tatuażu możliwe jest to, że dana skóra po prostu nie podda się zabiegowi łatwo.

Ile czasu trwa usuwanie tatuażu?

usuwanie tatuażu

Podobnie jak w przypadku samego tatuowania, usuwanie tatuażu zależy przede wszystkim od jego rozmiarów oraz ilości wykorzystanych do jego wykonania kolorów. Wiele osób udających się na zabieg usunięcia tatuażu wie, że ostatecznie zechcą oni pokryć stare miejsce nowym, lepszym tatuażem. Zabiegi rozjaśnienia tatuażu wymagają zwykle od 1 do 6 sesji, w zależności od powierzchni tatuażu i jego stopnia skomplikowania. Rozjaśnienie tatuażu będzie polegało przede wszystkim na usunięciu znacznej części pigmentów i przygotowaniu jednolitego tła pod kolejny tatuaż. Warto jednak liczyć się z tym, że nowy projekt będzie musiał być na tyle intensywny, by pokryć pozostałości starego tatuażu.

Zupełnie inaczej ma się sprawa całowitego usuwania tatuażu. Projekty czarno-białe, polegające w głównej mierze na cieniowaniu, to zwykle od 2-5 zabiegów z użyciem wiązki laserowej. Tatuaże kolorowe, z wyraźnymi konturami, to już praca na około 5-15 zabiegów. Wartości te są orientacyjne ? podczas jednego zabiegu barwnik w skórze jest rozjaśniany o około 20-30%, jednak w przypadku skomplikowanych wzorów i konieczności częstego zmieniania długości fal światła, proces ten może być znacznie rozleglejszy.

Zabieg usuwania tatuażu może być powtarzany co 4 do 6 tygodni. To długo, zwłaszcza z perspektywy intensywnych kolorystycznie, dużych tatuaży. Warto jednak pamiętać, że skóra po każdym zabiegu potrzebuje czasu na regenerację oraz usunięcie rozbitych cząsteczek pigmentu spod powierzchni skóry. Dzięki właściwej pielęgnacji i regularności w korzystaniu z profesjonalnych zabiegów, usunięcie tatuażu to proces bolesny, ale bezpieczny.